‘Die 10 miljoen euro komen terug naar de stad Breda’
Gerelateerde berichten
CENTRUM – De Bredase gemeenteraad liet zich maandagmiddag bijpraten door niemand minder dan Wim van de Donk en Martijn Sanders. De commissaris van de Koningin, eveneens vaandeldrager, en artistiek leider van het project Brabant Culturele Hoofdstad (BCH2018) legden uit waarom Breda er mee in moet stemmen.
Kleine beurs
Want de raad is kritisch en heeft bovendien een kleine beurs. Het project vergt een investering van 10 miljoen euro per deelnemende stad, waarvan Eindhoven het boegbeeld moet zijn. Immers, er kan maar één stad zich officieel kandidaat stellen.
VVD-fractievoorzitter Patrick Ernst vatte de grote vraag die boven de Bredase raad zweeft, goed samen: “We bezuinigen 30 miljoen euro, boeken 70 miljoen af op ons grondbedrijf maar geven 10 miljoen euro uit aan BCH2018. Heeft u tips om mensen warm te laten lopen voor het project?” Want warmlopen voor het project, dat gebeurt nog niet zo, concludeerde raadslid John Stubenitsky van Leefbaar Breda vanaf zijn vakantieadres.
Epicentrum
Het feit dat Eindhoven in het project het epicentrum vormt, maar alle steden, Tilburg, Den Bosch, Helmond en Breda, toch hetzelfde bedrag storten, steekt bij de PvdA. Arend Hardorff benoemt nog maar eens dat ‘kartrekker Eindhoven, toch 70 kilometer van Breda vandaan, te veel met de culturele eer kan gaan strijken’.
Om maar niet te spreken van het aanbod van West-Brabantse cultuur in de eerste versie van het bidbook 1.0. Reginald Kluijtmans hoopt veel meer daar van te zien in bidbook 2.0. De SP vreest onder meer dat de unieke Culturele Kashba door Piet Hein Eek een te kort leven beschoren is waardoor de kunstenaars, die zich er in de toekomst moeten vestigen, na het jaar 2018 alsnog op straat belanden.
Kritiek
Alle kritiek ten spijt, sporen Van de Donk en Sanders de raad er toch toe aan de blik meer op de toekomst te richten. “Je kunt niet alleen maar investeren in de problemen van gisteren, je moet ook zeker investeren in die van morgen.” Want volgens de Commissaris van de Koning (CvdK) legt het project BCH2018 de stad Breda allesbehalve windeieren. De huidige financiële positie van Breda doet daar niets aan af.
Hoewel hij niets kan beloven, zegt Van de Donk tot vier keer toe dat de tien miljoen die Breda investeert, terugkomen. “Wellicht zelfs in veelvoud. Het is algemeen bekend dat de grondprijzen van een stad met een rijk cultuuraanbod ook hoog zijn”, verwijst de CvdK naar het kwakkelende Bredase grondbedrijf. “Ook Lille en het Ruhrgebied, die eerder Culturele Hoofstad waren, varen er nog steeds wel bij.”
Maar dan moet je wel durven, luidt de boodschap van het tweetal. “Het is een laboratorium”, zegt artistiek leider Martijn Sanders. “Daarbij kan niemand binnen blijven zitten.”
De Bredase gemeenteraad stemt 30 augustus over het project.
21/08/2012 08:30 - Jolande Sap op speeddate in Breda 20/08/2012 19:16 - Weer ravage na ongeval Lunetstraat Breda
