Afbeelding
Foto: Eva Crielaard

Heuvelcarillon weer te horen: ‘Het is eigenlijk de grote toren van Breda in het klein’

Door: Eva Crielaard Algemeen

BREDA - De bellen van het Heuvelcarillon hebben afgelopen donderdag na onderhoud weer mogen klinken. Afgelopen tijd is er een nieuw klavier en automatisch speelwerk geïnstalleerd. Het was aan stadsbeiaardier Paul Maassen om te laten horen hoe het carillon nu weer klinkt. “Dit is een hartstikke goede upgrade”, zegt Paul Maassen.

Het Heuvelcarillon op de Heuvelbrink lijkt voor veel Bredanaars misschien gewoon een soort standbeeld of monument. Voor de bewoners van Heuvelbrink is dat wel anders. Voor hen is het carillon niet alleen een bekend gezicht, maar ook een bekend geluid. Het klokkenspel was na jaren de afgelopen tijd ineens niet meer te horen door groot onderhoud. Maar na dit onderhoud is het klokkenspel nu weer klaar voor de toekomst. 

Het carillon heeft een nieuw klavier en automatisch speelwerk gekregen. Dankzij het onderhoud klinkt dit carillon nu weer levendig. Het Heuvelcarillon wordt bij bijzondere gelegenheden handmatig bespeeld door de stadsbeiaardier en klinkt daarnaast ook automatisch op vaste momenten.

“Het carillon staat hier al sinds 1980 en had nog steeds hetzelfde klavier”, vertelt stadsbeiaardier Paul Maassen. Hij is dus erg blij met het onderhoud. “Dit is een hartstikke goede upgrade. Niet alleen voor mij als stadsbeiaardier, maar ook voor gastbeiaardiers en jong talent. Dit klavier is veel makkelijker te bespelen dan het vorige. Daardoor gaan we nu ook leerlingen ontvangen in het carillon. Dat vind ik echt heel leuk. Het zorgt voor een jonge, nieuwe generatie talenten.”

Het carillon is vooral belangrijk voor het gemeenschapsgevoel, legt Paul uit. “Dit is echt immaterieel erfgoed voor de stad. Net als dat je geniet van een mooi park of een mooie fontein kun je ook van klinkend erfgoed genieten. Het geeft een gemeenschap verbondenheid. Het is eigenlijk de grote toren van Breda in het klein.”

Ter gelegenheid van het vernieuwde carillon is het donderdagmiddag handmatig bespeeld door de stadsbeiaardier. Dit gebeurt alleen bij bijzondere gelegenheden. Paul speelt eerst een eigen geschreven muziekstuk. Daarna is het aan wethouder Jeroen Bruijns om samen met de beiaardier een couplet uit het Bredase stadslied te spelen. Ook wethouder Bruijns ziet het belang van een goed onderhouden carillon: “Wij vinden het als gemeente belangrijk dat de stad herkenbaar is en hier ook vooral herkenbaar klinkt. Dit is een ontzettend herkenbare plek in Breda en die moet er dus ook bij blijven liggen zoals ze die ooit opgericht hebben. We hadden het als college niet kunnen begrijpen als er een Heuvelcarillon zou zijn en dat het niet bespeeld zou kunnen worden.”

Afbeelding