Het grafsteentje van Lucia de Lasco bij de foto van Johan en Miss Lagoona Storm in een nis van de Grote Kerk Breda
Het grafsteentje van Lucia de Lasco bij de foto van Johan en Miss Lagoona Storm in een nis van de Grote Kerk Breda Foto: Aad Hoogendoorn

Up Close: Queer perspectieven

zaterdag 10 oktober 2026 11:15 tot 11:45

Zaterdagochtend 10 oktober ben je welkom bij Up Close: een kort, persoonlijk moment om heel even stil te staan bij een verhaal dat je hier in de Grote Kerk Breda letterlijk kunt aanraken. Dit keer doen we dat, voorafgaand aan de Pride Walk, bij het oudste tastbare spoor van queergeschiedenis in de stad. We kijken samen met twee sprekers eerst terug en naar vandaag. voordat we samen vooruitlopen.

Charles de Lasco (1591-1639)

Dat oudste tastbare spoor van queergeschiedenis in Breda begint bij Charles de Lasco, die in 1639 werd veroordeeld wegens ‘sodomie’ - destijds een verzamelterm voor allerlei vormen van seksuele handelingen die als onnatuurlijk werden gezien, waaronder homoseksualiteit. 

Een tastbaar spoor

Na zijn doodvonnis zijn alle sporen van Charles, zijn familie en hun leven in Breda gewist. Op één na: het grafsteentje van zijn dochter Lucia, die maar een half jaar oud werd. Dit steentje ligt nog altijd in een van de kapellen aan de zuidkant van de kerk.

Locatie