
BUT Filmfestival zet Breda vijf dagen lang in het teken van plaagdieren en cultfilms
Door: Olaf Knook CultuurBREDA - Vliegen, ratten en ander ongedierte staan deze zomer centraal tijdens de 21e editie van het BUT Filmfestival in Breda. Van woensdag 26 tot en met zondag 30 augustus verandert de binnenstad opnieuw in een ontmoetingsplek voor liefhebbers van horror, cultfilms en andere films die je niet snel in de bioscoop tegenkomt.
Het jaarlijkse BUT Filmfestival (voluit B-movies, Underground & Trash Film Festival) staat bekend om zijn eigenzinnige programmering. Bezoekers kunnen er terecht voor horror, cultklassiekers, experimentele films en onafhankelijke producties van filmmakers van over de hele wereld. Daarnaast is er ruimte voor livemuziek, performance art en beeldende kunst.
Het thema van dit jaar is ‘Simply the Pest’. Daarmee draait het festival om alles wat krioelt, schuurt en overlast veroorzaakt. Volgens de organisatie laat het programma zien hoe cultfilms en undergroundkunst juist het ‘ongewenste’ omarmen en een spiegel voorhouden aan een samenleving die alles wat vreemd of hinderlijk is het liefst uit de weg gaat.
Bekende horrormaker
Een van de blikvangers van het festival is de komst van de Turkse regisseur Can Evrenol. Hij brak internationaal door met de horrorfilm Baskin (2015), waarin vijf politieagenten in een surrealistische nachtmerrie belanden. Tijdens het filmfestival is Evrenol aanwezig voor speciale vertoningen van zijn werk.
Volgens festivaldirecteur Ryan Oomen is het festival bedoeld voor iedereen die nieuwsgierig is naar films die buiten het reguliere aanbod vallen. “Onze selectie zit boordevol passie, creativiteit en humor van makers uit alle hoeken van de wereld. We nodigen bezoekers uit om met een open blik binnen te stappen, zich te laten verrassen en samen de liefde voor de BUT-filmkunst te vieren.”
Het festival vindt plaats op verschillende locaties in het centrum van Breda, waaronder Nieuwe Veste, Filmhuis Breda en Chassé Cinema. Het volledige programma en de kaartverkoop zijn vanaf vrijdag 24 juli te vinden op www.butff.nl.




