Afbeelding
Foto: Tierra Mallorca

Nieuwe starterslening moet ruim 160 starters aan een huis helpen

Door: Hanneke Marcelis Algemeen

BREDA - Het afgelopen jaar konden circa 110 starters hun eerste woning kopen dankzij de Starterslening. Vanwege dit succes wil het college van burgemeester en wethouders deze lening opnieuw beschikbaar stellen. Als de gemeenteraad eind dit jaar instemt met 5 miljoen euro extra budget, kunnen starters in 2024 weer gebruik maken van de Starterslening. Om in 2024 meer starters te kunnen ondersteunen, zijn de voorwaarden iets aangepast. 

De Starterslening kan worden aangevraagd voor bestaande woningen en nieuwbouwwoningen tot de aankoopprijs van 390.000 euro. Dat is de zogenaamde betaalbaarheidsgrens. Het maximaal te lenen bedrag is  30.000 euro en de maximale leeftijd voor het aanvragen van de lening is 45 jaar.

Met het nieuwe budget en de aangepaste voorwaarden gaat de gemeente Breda ervan uit dat minimaal 166 koopstarters in 2024 gebruik kunnen maken van de Starterslening. “De druk op de woningmarkt is hoog”, aldus Arjen van Drunen, wethouder Wonen. “Dat zien we ook duidelijk terug bij de Starterslening: er werd zodanig veel gebruik van gemaakt dat we geen Startersleningen meer konden uitgeven. We stellen nu 5 miljoen extra ter beschikking. Op die manier kunnen we ondanks de hoge prijzen en hoge hypotheekrente mensen toch kunnen helpen om een betaalbare woning te kopen.”


Veranderende markt

Het afgelopen jaar liet zien dat de behoefte aan de Starterslening erg groot is onder starters op de woningmarkt. Binnen vijf maanden was het budget voor de lening op en moest de gemeente de lening stopzetten. Bij het vaststellen van de nieuwe voorwaarden is gezocht naar de balans tussen enerzijds zoveel mogelijk starters helpen om de koopwoningmarkt te betreden en anderzijds het bedrag op een hoogte vast te stellen waarmee je ook tegemoet komt aan de veranderende markt.

“Door de hoge prijzen van koopwoningen en stijgende hypotheekrentes is het voor veel starters op de woningmarkt lastig om een eerste huis te kopen. Met de Starterslening kunnen we net die extra ondersteuning bieden die sommige starters nodig hebben om toch die stap te kunnen zetten”, aldus Arjen van Drunen.

Betaalbaarheidsgrens

Het aanpassen van de koopprijsgrens van de NHG-grens naar de Betaalbaarheidsgrens sluit aan bij het landelijke beleid. Het Rijk is van mening dat de NHG-grens te hard is gestegen in verhouding tot wat voor veel mensen betaalbaar is. De maatstaf voor wat als betaalbare koopwoning geldt, de Betaalbaarheidsgrens, is voor 2024 vastgesteld op 390.000 euro.