Elleke Rens. Inzet: Teunie de Brouwer
Elleke Rens. Inzet: Teunie de Brouwer Foto: Hanneke Marcelis

Elleke over het succes van dochter Teunie de Brouwer: ‘Als kind was ze al een echte actrice’

Door: Hanneke Marcelis Algemeen Uitgelicht

BREDA / RIJSBERGEN - Actrice Teunie de Brouwer was afgelopen jaar niet te missen. Ze speelde in het langverwachte nieuwe seizoen van Gooische Vrouwen, in hitserie Dertigers en in de videolandserie Patty. Maar de weg naar het succes was niet altijd makkelijk, vertelt moeder Elleke Rens. “Het doorzettingsvermogen van Teunie is heel groot. Daar ben ik trots op.”

Voor veel Bredanaars is Elleke Rens bekend als de horeca-onderneemster van de sfeervolle lunchroom Tante Betsie in de Sint Janstraat. Maar sinds afgelopen jaar wordt Elleke ook steeds vaker aangesproken als ‘de moeder van Teunie’. En dat is niet verwonderlijk, want actrice Teunie de Brouwer is in korte tijd een bekende Nederlandse actrice geworden. Met haar rollen in Gooische Vrouwen (Kimberly), Dertigers (Laura) en Patty (Marga Scheide) bereikte ze afgelopen jaar een enorm groot publiek. 

Elleke, hoe zou je jullie gezin omschrijven?

Het is een gezin van zes: Vader (Johan de Brouwer, red.), moeder en vier kinderen. We komen oorspronkelijk uit Rijsbergen. Daar zijn de kinderen opgegroeid. Ons gezin is altijd heel creatief en ondernemend geweest. Onze oudste, Daan, heeft restaurant Pellens in Breda, Noortje is kunstenares  met op dit moment een stadstuinproject bij de Stadsgalerij in Breda en Het Van Goghmuseum in Zundert , Roel woont en werkt in Engeland, en dan heb je natuurlijk Teunie. Zij is actrice. Dus ja, een ondernemend huishouden, zou je kunnen zeggen. En ook een familie waarin veel creativiteit zit. Mijn vader Christ Rens, de nestor van de familie zat vroeger al bij de Rijsbergse revue en verder is binnen onze familie nogal wat creativiteit te bespeuren. Het zit een beetje in de genen

Hoe was Teunie als kind?

Open en sociaal. Teunie was echt een gangmaker. En een echte actrice. Dat was ze van jongs af aan al. Ze was altijd aan het dansen en acteren. We hadden ooit een oppas die tegen ons zei: Teunie wordt later een groot actrice. Die oppas heeft het goed gezien, haha! Je zag toen al dat acteren echt haar toekomst was.

Een carrière als actrice kan een onzeker bestaan zijn. Vond je het spannend dat Teunie voor een toekomst als actrice koos? 

Nee, eigenlijk niet. We hebben onze kinderen altijd gestimuleerd om hun eigen pad te kiezen, om te doen wat ze zelf graag wilden, in plaats van dat ze ‘moesten’ studeren of een bepaald carrièrepad moesten volgen. Ik denk dat dat voor Teunie belangrijk is geweest. Ze wist al jong dat ze actrice wilde worden, en wij zagen ook dat dat er echt in zat.

Hoe verliep Teunies weg naar het acteren?

Die weg ging niet altijd over rozen. Ze heeft eerst de ROC Theateropleiding gedaan in Tilburg. Daar ontmoette ze onder andere Teun Donders (Jonas), waarmee ze nu in Dertigers speelt. Het is heel leuk dat zij nu in dezelfde serie spelen. Na de MBO-opleiding wilde ze graag naar de toneelschool. Maar dat ging niet vanzelf. Ze is bij veel toneelopleidingen afgewezen. Iedere afwijzing was weer een enorme teleurstelling. Dat is als moeder lastig om te zien. Gelukkig heeft Teunie nooit opgegeven. Ze werd uiteindelijk aangenomen op de toneelschool in Amsterdam. 

Toen Teunie afstudeerde, had ze opnieuw pech. Dat was namelijk midden in de coronacrisis. Dat was absoluut geen goede tijd om de culturele sector in te gaan. Maar Teunie is er vol voor blijven gaan. 

Dat Teunie nu zoveel succes heeft, gun ik haar echt enorm. Maar als ik ergens trots op ben, dan is het niet per se op haar rollen in grote series. Ik ben trots op haar doorzettingsvermogen. En op hoe ze is. Ze heeft ontzettend veel humor en staat met beide benen op de grond. 


Teunie de Brouwer en Elleke Rens - Elleke Rens

Teunie woont nu in Amsterdam en heeft een druk leven. Hoe is dat voor jou?

Fysiek zijn we niet meer veel bij elkaar. Dat is natuurlijk wel wennen. Toen ze nog aan het begin van haar carrière stond, werkte ze bij mij in de lunchroom. Dan ben je ontzettend veel samen. Dat is nu natuurlijk wel veranderd. Maar ook nu we elkaar minder zien, blijft de band hecht. 

Uiteindelijk moet je als moeder je kinderen nu eenmaal loslaten. Dat hoort erbij. En je moet niet vergeten dat mijn zoon Roel al op 18-jarige leeftijd naar Engeland verhuisde. Dus als het op loslaten aankomt, dan ben ik wel wat gewend. 

Hoe is het als moeder om je eigen dochter te zien acteren in series zoals Gooische Vrouwen en Dertigers?

Dat blijft natuurlijk bijzonder. Maar ik ben verder een heel ‘normale’ kijker. Teunie is zelf ontzettend kritisch op haar eigen werk. Ik vind gewoon dat ze het heel goed doet. Ze speelt naturel – het voelt nooit gekunsteld. Ik ben natuurlijk bevooroordeeld, maar ik geloof haar altijd. Dat is voor mij het bewijs dat ze in haar kracht zit.

Ik heb recentelijk een keer mogen figureren in een aflevering van Dertigers. Ze waren op zoek naar figuranten en Teunie zei: ‘mama, is dat niet iets voor jou?’ Dat was een ontzettend leuke ervaring. Ik kan vertellen: Je hebt echt géén idee van hoeveel werk zo’n serie is en hoeveel mensen eraan meewerken. Ik keek mijn ogen uit. Het was zo bijzonder om dat eens van dichtbij mee te maken. En hard werken hoor!  Elke scène werd minstens vijf keer opgenomen, van allerlei kanten. Daar krijg je zoveel respect van voor het vak. 

Hoe kijk jij naar de toekomst van Teunie? Gaat ze ooit naar Hollywood?

Dat denk ik niet. Ik verwacht dat Teunie wel in Nederland blijft. En ik denk ook dat ze naast het acteren voor televisie het theater in zal blijven gaan. Daar ligt ook echt een passie van haar.

Zo stond ze eerder al in het Bellevue theater met een zelfgeschreven theaterstuk genaamd ‘HERT’. Dat was een heel persoonlijke voorstelling die ze samen met een vriendin schreef. Het ging over haar angsten. Dat was zó indrukwekkend. Ik heb hem drie keer gezien en die voorstelling heeft me echt geraakt. 

Wie in de schijnwerpers staat, krijgt tegenwoordig bijna altijd te maken met negativiteit. Ervaart Teunie dat ook? 

Natuurlijk weet je dat social media niet altijd de vriendelijkste plek is, zeker niet als je zichtbaar bent in populaire series. Maar zij beschermt zichzelf daar goed tegen. En gelukkig zijn er ook niet veel negatieve reacties, hoor.

Ik denk wel dat ieder mens altijd de neiging heeft om juist die éne negatieve reactie te onthouden en de twintig positieve te vergeten. Dat geldt voor iedereen. Of je nou op televisie te zien bent, of in de horeca werkt. Dat is menselijk. Het is belangrijk om niet te veel focus te leggen op die negativiteit. En dat lukt ons beiden gelukkig goed.

Over Teunie de Brouwer
Teunie de Brouwer (1993) is een actrice en theatermaker. Ze studeerde in 2021 af aan de Amsterdamse Toneelschool en Kleinkunstacademie. Ze stond onder andere in het theater met haar eigen voorsteling HERT en speelde de rol van Roos in de theaterversie van Komt een vrouw bij de dokter.
In 2024 was ze te zien als Marga Scheide in de videolandserie Patty over meidengroep Luv’. Ze speelt in Gooische Vrouwen de nieuwe liefde van Martin Morero. En ze heeft een hoofdrol in de nieuwe cast van hitserie Dertigers van de NPO.