Honderden kinderen gaven bij basisschool De Fontein het startsein van de landelijke Buitenspeeldag.
Honderden kinderen gaven bij basisschool De Fontein het startsein van de landelijke Buitenspeeldag. Foto: BredaVandaag

Breda trapt landelijke Buitenspeeldag af: ‘Steeds minder kinderen spelen buiten’

Door: Olaf Knook Algemeen

BREDA - Breda heeft woensdagochtend de landelijke aftrap verzorgd van de Jantje Beton Buitenspeeldag. Bij basisschool De Fontein in Brabantpark gaven honderden kinderen het startsein voor een dag vol buitenspelen. Met een Bredase bingo en een deursticker worden kinderen spelenderwijs aangemoedigd om de deur uit te gaan.

“Zijn jullie er klaar voor?” Op het schoolplein van De Fontein bruist het van de energie: kinderen springen en dansen uitbundig in het rond. Gekleed in oranje shirts delen ze enthousiast high fives uit aan de mascotte Jantje Beton. Het is duidelijk: ze staan te popelen voor een dag vol buitenspelen.

De Nationale Buitenspeeldag wordt in veel gemeenten aangegrepen om buitenspelen extra onder de aandacht te brengen. Breda werd vorig jaar uitgeroepen tot de meest speelvriendelijke gemeente van Nederland en won daarmee de Jantje Beton Prijs 2025. De stad liet Apeldoorn en Utrecht achter zich. De prijs werd tijdens een feestelijke ceremonie in Gouda uitgereikt door Prinses Beatrix aan wethouder Jeroen Bruijns (Spelen en Bewegen).

Tekst gaat verder onder de foto.


Drukte voor het podium bij basisschool De Fontein - Foto: BredaVandaag

Minder kinderen spelen buiten

De wethouder was woensdagochtend ook zelf aanwezig op het schoolplein om de aftrap in Breda bij te wonen.  ”Breda heeft de titel meest speelvriendelijke gemeente van Nederland niet voor niets”, zegt Bruijns. “We vinden het belangrijk dat kinderen buiten kunnen spelen, bewegen en elkaar ontmoeten. Dat is goed voor hun ontwikkeling én maakt de stad leuker en gezonder voor iedereen. Met deze dag laten we zien hoeveel er al gebeurt en hoe belangrijk we dat blijven vinden.”

Jantje Beton-directrice Mascha van Werven kijkt naar het schoolplein vol spelende kinderen. Ook zij benadrukt het belang van buitenspelen. “We zien dat steeds minder kinderen buiten spelen”, vertelt ze. “Ze blijven binnen, vaak omdat ze geen andere kinderen zien. Maar buiten maak je nieuwe vrienden en word je gewoon blij.”

Dat beeld wordt ondersteund door Erik Scherder, hoogleraar neuropsychologie, bekend van zijn onderzoek naar de invloed van bewegen op de hersenen. Hij is als ambassadeur van Jantje Beton aanwezig om de buitenspeeldag extra kracht bij te zetten “Samen buitenspelen is belangrijk”, legt hij uit. “Er ontstaan daardoor hele mooie dingen in je hersenen en het helpt je beter omgaan met emoties. Buitenspelen draagt bij aan een gelukkiger leven.”

Tekst gaat verder onder de foto.


Honderden kinderen gaven bij basisschool De Fontein het startsein van de landelijke Buitenspeeldag - Foto: BredaVandaag

Geef de bel ‘n lel

Om kinderen in Breda extra te stimuleren om naar buiten te gaan, is de Bredase Buitenspeelbingo bedacht. Door de stad en omliggende dorpen trekken kinderen vandaag op pad met een bingokaart vol buitenspeelopdrachten. Wie een opdracht uitvoert, mag een vakje afstrepen. Van tikkertje tot activiteiten in de wijk: overal wordt gespeeld. In Park Epelenberg kunnen kinderen bijvoorbeeld boogschieten, terwijl in het Valkenberg met water wordt gespeeld. Het doel is om gezinnen op een speelse manier de stad in te trekken en samen in beweging te komen.

Als extra stimulans krijgen kinderen een sticker voor op de voordeur. Met de leus ‘Geef de bel ’n lel’ kunnen ze aan andere kinderen laten zien dat er bij hen aangebeld mag worden om buiten te komen spelen. De Buitenspeeldag werd dan ook officieel geopend met een bel. Zodra die klinkt, rennen de kinderen enthousiast naar de vele spellen die hen staan te wachten.