Met een petitie vragen zij hier aandacht voor:
Met een petitie vragen zij hier aandacht voor: "Zonder deze plekken verdwijnt een belangrijk deel van de creatieve identiteit van de stad." Foto: Paul Brock

Festivalbazen pleiten voor behoud Bietenbak: ‘Dit stukje historie mag niet verdwijnen’

Door: Olaf Knook Cultuur

BREDA - Peter van Velsen en Tijn Kapteijns zijn een petitie gestart voor het behoud van de Bietenbak op ’t Zoet. De gemeente Breda wil het voormalige CSM-terrein ontwikkelen tot een nieuw stadsdeel, maar de festivalorganisatoren vinden dat de industriële locatie niet mag verdwijnen.

Het idee voor de petitie ontstond kort na de recente festivals rond Koningsdag op het terrein. “Na twee dagen genieten bij Ploegendienst Kingsnight en Oranje Zoet is voor ons één ding duidelijk geworden: de Bietenbak betekent veel voor de stad en haar evenementen”, aldus Van Velsen en Kapteijns. Met de petitie willen ze aandacht vragen voor de huidige situatie. Hun festivals moeten namelijk verhuizen, omdat het gebied wordt ontwikkeld tot een hoogstedelijke wijk met 4.000 tot 6.000 woningen. De organisatoren zien het alleen niet zitten om afscheid te nemen van ‘t Zoet.

“Met de voorgenomen sloop dreigt deze iconische plek te verdwijnen, terwijl juist dit soort locaties Breda haar karakter en creatieve energie geven”, stellen Van Velsen en Kapteijns. In de petitie benadrukken zij dat industriële gebieden vaak worden onderschat. “Er wordt te snel gesloopt, zonder oog voor wat er al is. Wij vinden dat dit stukje historie van Breda niet zomaar kan en mag verdwijnen; deze plekken zijn de voedingsbodem voor cultuur, creatie en ontmoeting.”

Verplaatsing van de Bietenbak

Van Velsen en Kapteijns doen de gemeente Breda een voorstel om karakteristieke industriële elementen van het terrein te behouden, zoals de Bietenbak. Daarnaast willen zij dat deze locatie beschikbaar blijft voor lokale initiatieven en grotere evenementen, zoals TURF en BredaPhoto. “Als behoud op de huidige plek niet mogelijk is, pleiten wij voor zorgvuldige verplaatsing en herplaatsing van de Bietenbak op het terrein.”

Ook geven Van Velsen en Kapteijns aan dat zij verantwoordelijkheid willen nemen voor de programmering en het beheer van (een deel van) het gebied rond de Bietenbak. Zo kan de plek volgens hen actief bijdragen aan de stad, ook tijdens de verdere ontwikkeling van ‘t Zoet. “Zoals een goede bakker een bakkerij nodig heeft om de lekkerste broden te bakken, hebben wij inspirerende locaties nodig om evenementen te creëren die Breda op de kaart zetten”, aldus Van Velsen en Kapteijns. “Zonder deze plekken verdwijnt een belangrijk deel van de creatieve identiteit van de stad.”

De petitie is inmiddels al meer dan duizend keer ondertekend.